Bevezető
Heves délkeleti részén, a Hevesi síkon Egertől légvonalban 20 km-re elhelyezkedő város, közlekedési csomópont. A települést keleten az Eger, nyugaton a Laskó-patak határolja.
Heves megyének egy - kis városát szeretnénk bemutatni. Településünk a fővárostól alig több, mint 100 km-re fekszik, vasúton és közúton egyaránt jól megközelíthető. Összekötő kapocs az ország s a szűkebb régió minden tájegysége felé.
A kisváros neve Füzesabony. Elég egy földrajzi térképre rápillantani, a szemlélődőnek máris szembetűnhet Füzesabony igen kedvező földrajzi elhelyezkedése. Útvonalak kereszteződésében fekszik az Alföld északi peremén, hatalmas áruforgalmat bonyolít le vasúton és közúton minden égtáj felé. 50 km-es körzeten belül elérhetőek innen a megye városai - a minden tekintetben központi szerepkörű megyeszékhely, Eger - az utóbbi években egyre inkább víziparadicsommá váló Tisza-tó, a "rónaság pusztamúzeuma" a Hortobágyi Nemzeti Park. A hegyek szerelmeseinek a Bükk és a Mátra jelenthet kellemes kikapcsolódást ígérő úticélpontot, mely páratlan növény- és állatvilágával, kiépült szolgáltatói hálózatával várja a pihenni, szórakozni vágyókat.
Füzesabony a természeti értékek közelsége, optimális földrajzi helyzete mellett más előnyökkel is rendelkezik: kedvező, szabad kapacitású munkaerő-piaci lehetőségek, szabad, beépíthető területek, befektetői igények infrastrukturális szolgálata jellemzi a várost. E hármas szempont jó ok arra, hogy részletesebben megismerkedjünk a kisvárossal.
Füzesabony címeréről, és népi szólásairól
Füzesabony legrégebbi, első ismert pecsétje 1744-ből származik. A pecsét egy élével lefelé fekvő ekevasat, a Napot sugaraival, s fölötte egy kalászt ábrázol. A körirata: FÜZES-ABANY 1744. Az Abany szó valószínűleg a 11. századig vezethető vissza, mikor a vidéket a kabar törzsbeli Aba nemzetség uralta. 1861-es ismert pecséten már FÜZES-ABONY felirat olvasható. 1901-től írják a település nevét egybe: FÜZESABONY.
Füzesabony város címere az 1744-es és az 1901-es pecsét felhasználásával készült. A címer ábrázolása: alul kerekített oldalú háromszög alakú pajzs, felső kék mezejében 16 sugarú, lebegő, kerek aranyszínű, mosolygó nap. A zöld, alsó mezőben legyezőszerűen szétterülő hét darab aranyszínű bimbós fűzfavessző áll. A címert Kovács Vilmos budapesti grafikusművész készítette a Városi Tanács felkérésére, mely 1989. március 1-jétől, a várossá avatás napjától a település hivatalos címere.
A címerben szereplő alakzatok, valamint a címer kék-zöld színei a természeti tényezők fontosságára utalnak. A település gazdasági életét évszázadokon keresztül a mezőgazdaság dominanciája jellemezte. Az Alföld északi részének természeti szélsőségektől mentes régiója optimális körülményeket biztosított a földből élő őseink számára.
A Laskó és az Eger-patak ártéri területén jellegzetes növény volt a fűz, mely a település minősítő formájú névadója is lett. Több magyar település neve előtt vagy után ott szerepel a füzes megkülönböztető elő - ill. utójelző: Füzesgyarmat, Füzesér, Rábafüzes, Füzér stb.
A kék ég a mosolygó Nappal, valamint a föld termékenységét, növényi gazdagságát szimbolizáló zöld szín együttesen jelentik a kedvező természeti adottságokat, a naturális elemek idilli összhangját, elválaszthatatlanságát, melyet a rügyező hét fűzfavessző tesz teljesen egyedivé.
A település nevéhez, múltbeli életéhez, munkájához, történéseihez szólások, szóláshasonlatok is kötődnek. Ezek csak szűkebb körben ismertek, és országos jellegűvé nem váltak. Az alábbiak sem igen terjedtek túl a helység illetőleg Heves megye határán: Olyan vastag, mint az abonyi lepény. - Leült, mint az abonyi kenyér a levesbe (arra az emberre, asszonyra mondták, aki nagyon megfáradt, és sokáig pihen egy helyen). Ismeretes ez a szólásforma is: Majd meggyógyul, ha bíró leszel Abonyon.
Gazdaságtörténeti vetületében is valóság magja van azoknak a szólásformáknak, amelyeket a régi füzesabonyi emberek is a harangok "szájába" adtak. Az abonyi harang ugyanis ezt hirdette a falu népének: Dombos kenyér, jó kenyér. Tiszta búza, jó kenyér. A besenyőtelki és dormándi harangok meg ezt felelték rá: Akárminő csak legyék!
Városi elismerésben részesültek
Díszpolgárok:
- 2000 Dr. Szabó János
- 2002 Dr. Bocsi József, Dr. Pápai Sándor
- 2004 Tuza Antal
- 2007 Tassy József
- 2008 Bocsi Imre
- 2011 Dr. Czuriga István, Fecske László, Blahó István, Dr. Belon Gellért
- 2013 Engel Tibor, Márton János
- 2015 Dr. Márton Miklós
- 2017 Dr. Weisz Zoltán, Holczreiter Sándor (posztumusz)
Pro Urbe díjazottak:
- 2001 Blahó Istvánné, Jakab Rudolfné
- 2002 Csanálosi József, Farkas Károlyné
- 2003 Sziklai János, Zay Béla
- 2004 Atkári Lajos, Eperjesi László
- 2005 Bartus Zsigmond, Guti Zoltán
- 2006 Kremzer Imre, Valyon István
- 2007 Trojan Marian Jozef, Tasi Imre, Koczka István
- 2008 Perge András, Józsa Ferenc
- 2011 Jeszenszky Istvánné, Págyorné Csanády Katalin
- 2012 Juhász László, Bernáth László
- 2013 Gáspár Mária, Dr. Mann László
- 2015 Dr. Pásztor József, Garamhegyi Gábor, Hajnal Gyula
- 2016 Dr. Gál István, Tóth-Zele József
- 2017 Szoviár Jánosné
- 2018 Horváth Tibor, Szabó János
- 2021 Nagyné Váradi Anna, Juhász Sándor
- 2022 Atkári Lajosné, Fejes Róbert, Petővári József
- 2023 Dr. Kalina József, Szabó Sándor
A KULTÚRÁÉRT-DÍJ díjazottjai:
- 2013 Cantando Kórus
- 2014 Rátkai István
- 2015 Sike Károlyné
- 2016 Skorcze Flóriánné
- 2017 Nagyné Rózsa Zsuzsanna
- 2018 Rozmaring Népdalkör
- 2019 Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola /Zeneiskola/
- 2021 Nagy Mária Irén, Rauszné Urhegyi Aranka
- 2022 dr. Török József
- 2024 Fejes Mária Ildikó
A város ipara
Füzesabony alapvetően mezőgazdasági terület, ahol az ipar szerepe nem jelentős. Ipari feldolgozásra alkalmas nyersanyagban szegény területnek minősíthető. Ennek ellenére az iparszerkezeten belül a nyersanyagokat feldolgozó ipar a domináns.
Az ipar legnagyobb százalékát a fémfeldolgozó (70,1%) ipar teszi ki, nevezetesen a PIKOPACK Rt. A cég fémből készült csomagolószerek (acél- és fémdobozok, tubusok, koronazárak stb.) gyártásával foglalkozik. Termékeit országosan, sőt országhatáron túl is forgalmazza. Ez a gyár a MÁV mellett a környék legnagyobb foglalkoztatója, évente 650 fő dolgozik a cégnél.
A város másik nagy gyára (16,6%), a működését 2000-ben megkezdő DUROPACK Csomagolóeszköz Gyártó és Feldolgozó Kft, amely díszdobozok és élelmiszercsomagoló termékek gyártásával foglalkozik. Ez a beruházás volt az elmúlt évek egyik legnagyobbika a városban, ami jelentősen növelte a város ipari kapacitását, és új munkahelyeket teremtett.
Nem túl jelentős, de még mindig számottevőnek mondható a kavicsbányászat (5,6%).
Ez az egyetlen iparág, ami kilóg a feldolgozó iparágak sorából, egyedül képviselve a város bányászatát. Új színfolt a városban, a térség egyik legmodernebb gyára a Fenstherm Kft üzeme, ahol modern nyílászáró szerkezeteket állítanak elő (2,6 %).
A településen található, a hazai mezőgazdasági termeltetést - beleértve a vetőmag, műtrágya, növényvédőszer, gép- és gépalkatrész ellátást és szaktanácsadást - alapvetően meghatározó két országos hálózattal rendelkező cég, a nádudvari székhelyű KITE-nek és a bábolnai IKR-nek is egy kihelyezett raktára.
Mezőgazdaság
A település mezőgazdasági jellegű volt a történelem során, ezt az utóbbi évtizedek ipari foglalkoztatottsága valamelyest csökkentette, de ennek ellenére elmondható, hogy Füzesabonyban és környékén a mezőgazdaság domináns gazdasági ágazat. A város összterülete 3954 ha. Ebből viszonylag nagy rész 3810 ha mezőgazdaságilag művelt területként van nyilvántartva.
A térség mezőgazdasági potenciálja a termőterület talajadottságai szempontjából közepesnek mondható. Talajai részben csernozjom, részben barna erdőtalajok, de gyakoriak az agyagon képződött réti talajok is.
Elsősorban a növénytermesztési ágazat jelentős. Művelési ágak közül a szántóföldi növénytermesztés (89%), azon belül is a kalászosok (60%) dominálnak. Ezen kívül jelentősnek mondható a gyep (7,5%) és az erdő (3%) területe. A zöldség- és gyümölcstermesztés (0.5%) számára nem igazán ideálisak a környezeti feltételek, másrészt ezeknek a művelési ágaknak nincs jelentős hagyománya a városban és környékén.
Az állattenyésztési ágazaton belül a szarvasmarha-állomány aránya (70%) kiemelkedően magas. A természeti adottságok kedveznének a tömegtakarmányt, illetve abraktakarmányt fogyasztó fajtáknak, de a térségben az állattenyésztés növekedését nem ezek a tényezők, hanem a piaci bizonytalanság és az alacsony jövedelmezőség korlátozza.
Sport
- A város legsikeresebb csapata a női kéziseké, amely többnyire az NB II-ben szerepel, de a 2005/2006-os szezonban hat év után újra kivívták az NBI/B-ben való szereplés jogát.
- A férfi kézilabdások korábban stabil tagjai voltak az NB II-es küzdelmeknek, de sajnos az utolsó szezonban kiestek, így a következő évadban a megyei küzdelmekben méretik meg magukat.
- A labdarúgó csapat jelenleg a megyei I. osztály középmezőnyében vitézkedik, de a '90-es évek közepén szép eredményeket ért el az NB III-ban is. Sőt, volt olyan év, amikor az NB II-be való feljutásra is esélyesek voltak a füzesabonyi focisták.
- Az FSC másik, évek óta sikeresen szereplő szakosztálya a sakkozóké, a 2005/06-os bajnokságban az NB II-es küzdelmeket megnyerték. Jövőre ők is egy osztállyal feljebb lépnek.
- Ötödik szakosztályként csatlakozott a nemrég alakult, a Magyar Darts Szöveteségbe is bejegyzett darts csapat.
Az FSC-n kívül is akadnak más sportegyesületek is városunkban, közülük kiemelkedik a Yamato SE kyokusin karate club és a Füzes Táncklub.
Tömegsport rendezvények közül említést érdemel az évente kétszer megrendezésre kerülő Fut Abony elnevezésű futóverseny, amely minden évben megmozgatja a várost és a környező településeket.
Nagy érdeklődésre tart számot a városi kispályás labdarúgó bajnokság is, amelyben minden évben tíznél több csapat nevez be.
A városban több sportlétesítmény is lehetőséget nyújt a mozogni vágyóknak: a labdarúgópálya körüli salakos futópálya, a Teleki Blanka Általános Iskolánál található sportcsarnok, a Remenyik Zsigmond Gimnázium udvarán és a Széchenyi István Általános Iskolánál is van egy egy-egy betonozott kézilabda- és kosárlabdapálya.
Statisztikai adatok
Füzesabony város állandó lakosságának korösszetétele:
Év (jan. 1.) |
0-13 év |
14-17 év |
18-59 év |
60- év |
Összesen |
2001 | 1.277 | 407 | 5.095 | 1.661 | 8.440 |
2002 | 1.255 | 416 | 5.109 | 1.650 | 8.430 |
2003 | 1.235 | 414 | 5.100 | 1.686 | 8.435 |
2004 | 1.200 | 415 | 5.087 | 1.674 | 8.376 |
2005 | 1.212 | 389 | 5.095 | 1.697 | 8.393 |
2006 | 1.203 | 387 | 5.130 | 1.680 | 8.400 |
2007 | 1.159 | 395 | 5.082 | 1.689 | 8.325 |
2008 | 1.121 | 380 | 5.041 | 1.692 | 8.234 |
2009 | 1.105 | 399 | 4.976 | 1.686 | 8.166 |
2010 | 1.073 | 405 | 4.944 | 1.724 | 8.146 |
2011 | 1.048 | 382 | 4.870 | 1.766 | 8.066 |
2012 | 1.024 | 364 | 4.852 | 1.802 | 8.042 |
2013 | 1.021 | 341 | 4.828 | 1.816 | 8.006 |
2014 | 992 | 326 | 4.763 | 1.857 | 7.938 |
2015 | 978 | 317 | 4.713 | 1.898 | 7.906 |
2016 | 967 | 316 | 4.614 | 1.957 | 7.854 |
2017 | 978 | 301 | 4.510 | 2.017 | 7.806 |
2018 | 982 | 292 | 4.467 | 2.025 | 7.766 |
2019 | 965 | 295 | 4.423 | 2.046 | 7.729 |
2020 | 952 | 301 | 4.347 | 2.093 | 7.693 |
2021 | 963 | 287 | 4.302 | 2.095 | 7.647 |
2022 | 974 | 273 | 4.241 | 2.010 | 7.498 |
2023 | 999 | 259 | 4.170 | 2.008 | 7.436 |
2024 | 973 | 257 | 4.163 | 1.987 | 7.380 |